Populárnych slovenských spevákov Simu Martausovú a Martina Haricha inšpiroval k spolupráci benefičný športový projekt, ktorý obaja každoročne podporujú osobnou účasťou. Výsledkom ich priateľstva a umeleckého spojenia je duet s názvom Spojiť sily, ktorý dnes ráno zverejnili spolu s videoklipom.

Za vznikom najnovšej slovenskej hudobnej spolupráce je zaujímavý a veľmi pekný príbeh. Sima Martausová totiž skladbu napísala počas jedného z uplynulých ročníkov cyklistického benefičného podujatia Parasport24 Tour. Počas jedného týždňa spája do cyklopelotónu po celom Slovensku hendikepovaných športovcov a ich podporovateľov, medzi ktorými je aj viacero známych osobností. Inšpirovaná atmosférou, skvelou partiou a silnými životnými príbehmi napísala Sima priamo počas cyklistického týždňa pieseň, ktorú sa rozhodla venovať svojim novým priateľom – hendikepovaným športovcom, ktorých na podujatí spoznala.

“Pesničku Spojiť sily som zložila po svojej prvej cyklistike s ľuďmi z Parasportu, ktorí mi veľmi prirástli k srdcu. Keď som prišla domov, uvedomila som si, aké je krásne, ako si môžu hendikepovaní a zdraví navzájom pomáhať. Radosť z maličkostí a ich pohľad na život učí nás zdravých, aby sme si vážili to, čo máme a tešili sa už len z toho, že sme. Pesnička je vyjadrením radosti z vedomia, že keď spojíme sily, môžeme dokázať krásne veci a život je krajší,” spomína pesničkárka na zrod skladby.

“Pri mojej druhej cyklistike, kde už bol bicyklovať aj Maťko Harich mi napadlo, že táto pieseň by veľmi pekne znela ako duet. Preto sme ju jeden večer skúsili nacvičiť ako spoločný song a musím sa priznať, že odkedy sme z nej urobili duet, páči sa mi tá pieseň ešte viac. Každý do nej vložil kúsok seba a svojho srdca, a preto je to pre mňa veľmi výnimočné dielo,” dopĺňa Sima príbeh piesne, z ktorej sa duet zrodil až rok po tom, ako ju napísala.

“S touto pesničkou to bolo také úplne spontánne. So Simou sme chceli duet už dlho, no tento prišiel tak sám, neplánovane,” potvrdzuje jej slová Martin Harich, ktorý pesničku okrem svojho hlasu obohatil aj vlastnými nápadmi v rámci produkcie a aranžmánu. “Keď mi pieseň vlani zahrala na bajkovačke, veľmi sa mi páčila. Navrhol som jej nejaké úpravy, a tie sa zase páčili jej. Takže sme spojili sily a povedali sme si, že do roka a do dňa to nahráme, aby to bolo na ďalší ročník Parasport24 Tour hotové,” dodáva spevák.

Tento plán sa im podarilo splniť a keďže s výsledkom sú obaja viac ako spokojní, rozhodli sa skladbu vydať ako oficiálny singel. “Povedali sme si, že by bola škoda nevydať tento duet, lebo si za tým obaja stojíme a to, čo tam spievame, aj naozaj cítime. Som rád, že sme to do roka a do dňa stihli a že na najbližšej cyklistike si to už budú môcť všetci spievať spolu s nami,” teší sa z vydarenej spolupráce Martin a ako jedným dychom dodáva, je rád, že najnovšia spolupráca mu vyšla práve so Simou, s ktorou si podľa vlastných slov hudobne rozumie. Napokon, práve obľúbená pesničkárka nedávno pokrstila aj jeho najnovší album Mapy.

Pre Simu malo svoje čaro aj samotné nahrávanie piesne. “Bolo to pre mňa veľmi výnimočné. Nahrávali sme u Maťka na chatke pri Prahe, kde žije.” Zatiaľ čo finálna podoba piesne sa zrodila v Čechách, videoklip k nej umelci nakrútili na Slovensku, konkrétne vo Svätom Jure. Réžie videoklipu sa ujal Rajmund Petrík.

Z výsledku je nadšený aj Miroslav Buľovský, zakladateľ občianskeho združenia Parasport24 a organizátor podujatí Hudba bez bariér a Parasport24 Tour, ktoré tento rok absolvuje už svoj 11. ročník. “Prácu možno oceniť rôznymi spôsobmi, no zložiť o tom pieseň s tak silnými slovami a naspievať tak skvelými spevákmi, akými sú Sima a Martin, je pre mňa obrovská vec, ktorú si nesmierne vážim a cením. Aj takýmto gestom sa mi potvrdzuje, že k práci, ktorú robím pre ľudí s hendikepom, vyberám tých správnych, lebo keď chcete robiť dobré veci, musíte ich robiť s dobrými ľuďmi. Ďakujem a verím, že Spojiť sily nabudí množstvo ľudí ísť cestou, akú máme my… Spájame… A nielen sily,” uviedol s úsmevom Buľovský.

Komentáre:  
 

Autor Textu:musiq1.sk
Zdroj Videa:YouTube
Obrázky:Screenshoty z videa