Prelomový hit Márie Čírovej Unikát v týchto dňoch oslavuje „2. narodeniny“ (speváčka ho vydala 7. apríla 2016). Aktuálna držiteľka prestížneho ocenenia OTO v kategórii Speváčka roka práve v týchto dňoch predstavuje nový singel a videoklip, ktorý symbolicky označuje ako „pokračovanie Unikátu“. Dôvodom je odkaz skladby, ktorým nadväzuje na posolstvo Unikátu. Videoklip k piesni nakrútil španielsky režisér, ktorý Máriu zmenil na animovanú postavičku.

Zatiaľ čo jeseň a zimu minulého roka venovala Mária Čírová svojmu štvrtému štúdiovému albumu #2017, jar a leto 2018 otvára novým singlom. Jej najnovší počin má názov Slobodná a Mária ho predstavuje s unikátnym animovaným videoklipom.

Skladbu Slobodná Mária podľa vlastných slov vníma ako určitý zlom, napokon nečudo, keďže v posledných mesiacoch prinášala fanúšikom skôr ambientné klavírne balady, voči ktorým je Slobodná dokonalý protiklad. „Povedala by som to tak, že na albume #2017 som sa vyspievala z mnohých zážitkov a pocitov, možno i strachov. Preto bol ten album miestami aj melancholický. Dnes cítim potrebu vyspievať pozitívne emócie, ktoré prežívam. Z baladickej nálady som prešla do dynamickej. Som veľmi šťastná a vnútorne spokojná a vyrovnaná a to zo mňa vyšlo von a pretavilo sa to do Slobodnej,“ vysvetľuje Mária. „Spievam o tom, že sa cítim dokonale slobodná, pretože nie som závislá od toho, čo si o mne myslia iní. Prijímam výzvy, nebojím sa ich, chcem byť sama sebou, chcem si život prežiť podľa svojich predstáv. Slobodná je o tom, že naozaj slobodní sme iba vtedy, keď sme sami sebou. Nemusíme neustále bojovať a obhajovať svoje vlastné ja len preto, že nežijeme život podľa šablón a predstáv iných. Preto vnímam túto skladbu ako pokračovanie Unikátu, ktorý priniesol veľmi podobné posolstvo,“ hovorí a jedným dychom dodáva… „Zatiaľ čo Unikát bol venovaný všetkým bez rozdielu, Slobodná sa prihovára špeciálne všetkým ženám… “

Slobodná vznikla v Máriinom domovskom štúdiu Creative Music House v produkcii Mariána Kachúta. Autorkou textu je jej dnes už dvorná textárka, poetka Soňa Sun Sajenková, ktorá je podpísaná aj pod textom skladby Precitám na Máriinom albume #2017. Soňa Márii poslala text a speváčka jej text následne zhudobnila – výsledkom je Slobodná. „Objavila som textárku, ktorá mi hovorí z duše. A ona sa našla vo mne. Soňa tvrdí, že jediná osoba, ktorá môže spievať jej texty, som ja. Som úprimne poctená a veľmi sa teším, že na svojej ceste stretávam takýchto autorov, s ktorými cítime život, hudbu a text rovnako a môžeme to odovzdávať ďalej do sveta,“ neskrýva radosť z vydarenej spolupráce Mária. „Slobodná je o našich pocitoch. O tom ako dozrievame a dávame zbohom strachu. Je o odhodlaní a láske k sebe samej a životu. Všetky sme si niečím podobné. Každá z nás môže žiariť, kráčať s láskou a pochovať svoj strach. Nech práve prežíva akékoľvek ťažké obdobie. Priala by som si, aby každá žena porozumela svojej výnimočnosti a slobodu žiť, tvoriť, milovať a inšpirovať využívala tým najlepším spôsobom. Napríklad ako Mária,“ tlmočí odkaz piesne Soňa Sun Sajenková.

Réžiu videoklipu k skladbe Slobodná zverila Mária španielskemu režisérovi Manuelovi Campagnolimu. Filmár pôvodom z Buenos Aires vyrastal v Barcelone a momentálne pôsobí v Bratislave. Na konte má množstvo úspechov a ocenení, najmä v reklamnom priemysle, no v poslednom čase sa venuje aj iným odvetviam. Spoločne so svojím tímom vytvoril prvý Máriin animovaný klip. Nakrúcanie prebiehalo v ateliéri v Bratislave pred zelenou stenou. Speváčka strávila celý deň s prestávkami na bežeckom trenažéri, na ktorom od rána do večera prešla podľa vlastných slov približne 30 kilometrov. V postprodukčnom procese pod vedením Manuela Campagnoliho sa z nej následne stala animovaná postavička.

V roku 2018 oslávi Mária Čírová 10. výročie na hudobnej scéne. Ako dodáva, singel Slobodná je začiatkom oslavy, v rámci ktorej prinesie fanúšikom viacero prekvapení. „Slobodná má oslavný text a atmosféru, je pre mňa symbolom ako umeleckej slobody, tak aj slobody myslenia,“ dodáva na záver.

Komentáre:  
 

Autor Textu:musiq1.sk
Zdroj Videa:YouTube
Obrázky:Screenshoty z videa