“Nezaspím, kým si ku mne neľahneš,” spieva Ďuďo z Hexu v novom singli Nezaspím. Pesnička je dosť nečakaným a nezvyčajným počinom v diskografii kapely, ktorá sa v posledných rokoch prezentovala najmä pozitívnymi, bezstarostne znejúcimi skladbami. Silnú atmosféru novinky podčiarkuje znepokojujúci videoklip, ktorý bude mať aj pokračovanie.

Skupina Hex originálnou novinkou ukazuje, že ešte stále vie svojich fanúšikov prekvapiť. Po skladbe Ľahký song, ktorej zvuk aj text absolútne zodpovedajú názvu, prichádza na jeseň s vážnejšie ladeným singlom. Samotný text piesne Nezaspím je v podstate typickým vyznaním lásky v dlhoročnom vzťahu, no hudobná zložka mu dodáva veľmi zvláštnu príchuť.

Celou skladbou znie pre kapelu netypický rovný elektronický beat postavený na zvuku tlieskajúcich rúk, nejde však o žiadnu uvoľnenú tanečnú záležitosť. Melancholickú náladu zvýrazňuje elektrická gitara na štýl U2, v závere zase nad elektronikou krásne vyčnieva sólo na akustickej gitare. Celkovo má skladba úplne inú atmosféru ako hity Hexu z posledného obdobia, no napriek tomu jej nechýba hitový potenciál a na ploche štyroch minút nedáva priestor na nudu. Snáď si to myslia aj dramaturgovia rádií, ak by sa Nezaspím dostala do rotácií, bolo by to zaujímavé osvieženie slovenského éteru. Mimochodom, pesnička má na Youtube označenie “radio edit”, takže na albume bude pravdepodobne v dlhšej a snáď ešte zaujímavejšej verzii.

“Možno to bude pre ľudí nezvyčajný singel od Hexu, je tam veľa elektroniky, vocoder, živé bicie sa pridajú až v polovici. Ale my radi takto pokúšame našich fanúšikov, ale aj kolegov a seba, aby sme nezostali stáť na mieste a nehrali dookola jednu úspešnú formulku,” hovorí autor hudby Peter “Ďuďo” Dudák. Ja len dodám, že sa im to podarilo, ale odporúčam najskôr si pesničku vypočuť bez pozerania videoklipu. Ten síce tiež stojí za to, ale svojím príbehovým spracovaním s titulkami pri prvom prehratí dosť odvádza pozornosť od sústredenia sa na samotnú pieseň.

Inšpiráciou bola posteľ, režisér klipu posunul skladbu na novú úroveň

Novinka vznikla tradične v autorskej spolupráci speváka, skladateľa a producenta Ďuďa s gitaristom a textárom Fefem. “Hudobné nápady si nahrávam doma a v aute do mobilu. A potom si ich porovnávam s Fefeho textami. Tu bol prvotný nápad popevok Tuduutuuuudu, k nemu som z textu Nezaspím spravil slohu, z ďalšieho nápadu som pripojil medzihru a Fefe na mieste napísal text a vymyslel aj refrénový text a melódiu. Takže je to taká naša klasická autorská spolupráca – z pesničky A sa cez nápady B a C dostaneme k piesni D.” Ako dodáva, takáto forma spolupráce funguje v skupine Hex už roky a vznikli z nej hity Vetroň, Maťo a Linda, Nikdy nebolo lepšie, či Keď sme sami. Samotná pieseň je mu vraj tematicky blízka, pretože často nevie zaspať.

“Pesnička Nezaspím vznikla na poslednú chvíľku počas nahrávania albumu. Text má možno aj sedem rokov, ale nikdy sa nám ho nepodarilo stvárniť tak, aby sme boli spokojní,” približuje príbeh skladby Martin “Fefe” Žúži. “Až nakoniec mi jedného dňa Ďuďo oznámil, že to urobil úplne inak. Pustil mi nápad v skúšobni a ja som vedel, že sme konečne doma. Trochu sme spolu ešte dotiahli refrén. Odrazu do seba všetko zapadlo a začalo prirodzene fungovať. Jednoducho, nekomplikovane, akoby to odjakživa malo tak byť,” hovorí Fefe a dopĺňa: “Inšpiráciou mi bola posteľ ako taká. Miesto, kde nikto netrávi rád noci sám, ktoré je útočiskom na tretinu života, miesto, kde často život aj vzniká, intímny priestor. kde sme takmer nahí…”

Pieseň Nezaspím sa ako jediná z pripravovaného albumu remixovala v štúdiu u Erika “Lososa” Horáka. Réžiu videoklipu si zobral na starosť Braňo Špacek, ktorý má na konte množstvo klipov pre rôznych interpretov od kapely Lavagance, cez rapera Veca až po Luciu Bílú. “Na klip sme oslovili viacero tvorcov, väčšinou nám ponúkali tradičné veci v štýle láska, dievča, chalan. Potom prišiel nápad od Braňa Špačeka, ktorý nám absolútne sadol. Je trošku netradičný, ale hlbší. Máme pocit, že tú pesničku posunul o ďalší level vyššie,” vysvetľuje Tomáš “Yxo” Dohňanský, basgitarista a manažér skupiny Hex. Nápis “To by continued…” v závere klipu naznačuje, že je to príbeh na pokračovanie.

Skupina Hex vznikla v roku 1989 v Bratislave a patrí k najúspešnejším slovenským kapelám. Ďuďo (spev, gitara, klávesy) a Yxo (basová gitara) sú spolu od samého začiatku, Fefe sa stal členom skupiny o pár mesiacov neskôr a bubeník Tibor “Tybyke” Szabados nastúpil do zostavy v roku 1991. “To, že spolu fungujeme tak dlho, je to možno malý zázrak. Ale je to možno preto, že aj po tých rokoch sme stále kamaráti. A pri hádkach platí – múdrejší ustúpi. A do dôchodku je stále ďaleko…” smeje sa Tybyke.

Komentáre:  
 

Autor Textu:musiq1.sk
Zdroj Videa:YouTube
Obrázky:Screenshoty z videa